Ciasto do Włoskiej Pizzy

Ciasto do włoskiej pizzy. Pizza na cienkim cieście.

Włoska pizza charakteryzuje się idealnie cienkim środkiem ciastem z tradycyjnie grubszymi, wypieczonymi i puszystymi brzegami, a swój unikalny smak zawdzięcza ciastu. Ciasto do włoskiej pizzy jest kluczowym elementem, a wraz z dopełniającymi je składnikami tworzy całość, dzięki której możemy delektować się oryginalnym smakiem włoskiej pizzy.

Włoska mąka typu "00" - w Pizzerii Vesuviana Kraków

Najbardziej istotnym w procesie wyrabiania ciasta do pizzy neapolitańskiej jest użycie odpowiednich składników i odpowiednia technika.

Do wyrabiania ciasta powinna zostać oryginalna, włoska mąka pszenna typu “00”. Jest to specjalny rodzaj mąki charakteryzującej się bardzo wysokim stopniem zmielenia. Mąka, której używamy pochodzi z południa Włoch, z regionu Campania.

Numeracja określająca typ mąki bazuje na zawartości substancji mineralnych jakie wchodzą w jej skład i najczęściej używaną numeracją jest ta opisująca tzw. zawartość popiołu w mące. W celu określenia typu mąki dokonuje się spalenia próbki mąki w warunkach laboratoryjnych i przy bardzo wysokiej temperaturze. Tak więc mąka “00” oznacza znikomą zawartość popiołu po spaleniu w warunkach laboratoryjnych

Przygotowanie ciasta do pizzy neapolitańskiej.

Do przygotowania ciasta potrzebujemy oprócz mąki, także odrobiny drożdzy oraz soli morskiejwody.

Łączenie składników można przeprowadzić ręcznie lub z pomocą specjalnego mieszadła do pizzy. Odpowiednio długie wyrabianie ciasta jest istotne, ponieważ dopiero po jakimś czasie wszystkie składniki zostaną odpowiednio zmieszane, a samo ciasto nabierze odpowiedniej struktury o wysokim poziomie elastyczności i przestanie się kleić.

Proces dojrzewania ciasta do pizzy włoskiej.

Przygotowane ciasto powinno odpocząć przez okres do 48 godzin i im ten okres jest dłuższy tym lepiej. Proces tzw. leżakowania ciasta w niskiej temperaturze jest procesem długotrwałym, ale dzięki niemu ciasto staje się jeszcze bardziej rozciągliwe i elastyczne, a proces fermentacji w nim zachodzący powoduje, że ciasto staje się też bardziej lekkostrawne.

Dojrzewanie ciasta pozwala także na zwiększenie jego objętości dzięki czemu brzegi pizzy neapolitańskiej charakteryzują się puszystymi rantami.

W pierwszym etapie fermentacji ciasto dojrzewa “w całości”. W kolejnym etapie nastepuję formowanie ręczne pojedynczych kulek ciasta do pizzy.

Po uformowaniu porcji ciasta, powinien nastąpić drugi etap fermentacji, dzięki czemu ciasto nabierze ostatecznych rozmiarów.

Jedzenie na dowóz w Krakowie. Pizzeria na telefon w Krakowie.

W menu Pizzerii Vesuviania zarówno ciasto do calzone, foccacii, pizzy neapolitańskiej jest przygotowywane według wytycznych Stowarzyszenia Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej z Neapolu.

Świeża partia ciasta już jest przygotowana i już nie może doczekać się żeby trafić do Was.😊

A dla chętnych spróbowania swoich sił w kuchni neapolitańskiej, oferujemy swoją pomocną dłoń. W Delikatesach Per Colazione w Krakowie znajdziecie gotowe, świeże ciasto do przygotowania pizzy neapolitańskiej (przygotowane przez naszego Pizzaiolo, zgodnie z wytycznymi AVPN).

ciasto do włoskiej pizzy Kraków
ciasto do pizzy neapolitańskiej Kraków