Włoska Pizza i Calzone Kraków

Rożnice między pizzą neapolitańską, a calzone i stromboli.

Pisząc o pizzy neapolitańskiej, niesamowicie trudno porównać ją z czymkolwiek innym, co swoimi składnikami, strukturą  czy sposobem przygotowania byłoby do niej podobne… poza… no właśnie!  Poza Calzone i Stromboli.

Włoskie Calzone w Krakowie.

W menu wielu pizzerii w Krakowie znajdziecie  włoskie Calzone, a jego cechą charakterystyczną  jest kształt, który przypomina pieróg lub rogalik. Niektórzy uważają, że Calzone to nic innego jak pizza, która jest zawinięta w kształt pieroga, a później wypieczona.

Pisząc o Calzone, trzeba wspomnieć, że jest ono często mylone ze Stromboli, chociaż to ostatnie bardziej przypomina kanapkę. Główną róźnicą między Calzone a Stromboli to fakt, że sosy  do Stromboli są podawane z boku, a Calzone ma już w sobie sos.

Wracając do samego Calzone: jego początki podobne są do pizzy i siegają swoimi korzeniami do Włoch z okresu XVII-XVIII wieku. Jedną z największych zalet calzone (co niektórzy uważają za wadę) jest czynnik zaskoczenia. Chociaż masz świadomość tego, jakie powinny być w nim składniki, nie wiesz dokładnie w jakiej proporcji  i jakiej kolejności zostały użyte.

Niektórzy uważają, że wybór Calzone jest bardziej “praktyczny” i  że łatwiej je można zjeść w biegu, gdzieś na mieście lub podczas spaceru w parku. Ta zaleta jest tylko pozorna ponieważ Calzone charakteryzują się stosunkowo duży rozmiarem (mimo, złożenia na pół) , a dodatki w nim poruszają się nieco w środku, więc ciężko to danie  zjeść po prostu gołymi rękami. Zalecane jest położenie Calzone na talerzu i użycie sztućcy. W przeciwieństwie do pizzy (oczywiście wcześniej pokrojonej), która nie wymaga niczego więcej niż podniesienia jej i zjedzenia.

Włoska Pizza i Calzone - podobieństwa

Ale przejdźmy do porównania Pizzy i Calzone. Są pewne cechy  obu, które większość uważa za takie same lub podobne zarówno  w Calzone, jak i Pizzy, np. użyte oryginalne włoskie składniki  (przykładowo Mozzarella Fior di Latte czy słynne Pomidory San Marzano), ciasto (wyłącznie z włoskiej mąki typu “00”), i oczywiście smak, który większość uważają za tak samo wybitny.

Konkludując, w praktyce niektórzy uważają, że jeśli złożysz pizzę i upieczesz ją, to w zasadzie jest to Calzone. Są jednak między nimi pewne różnice.

Włoska Pizza i Calzone - różnice

Pizza  neapolitańska to w zasadzie płaski placek z pysznymi włoskimi dodatkami. Korzenie współczesnej pizzy sięgają Włoch, około XVIII-XIX wieku. Ciasto, z którego robiona jest pizza, składa się z fariny, odrobiny drożdży  i soli morskiej oraz wody. Ciasto do pizzy jest tak uniwersalne, że, jak wcześniej wspomniano, może stać się calzone po złożeniu na pół – to kolejny sposób, w jaki możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem ciasta z włoskiej  mąki.

Kluczową różnicą w naszym porównaniu, jeśli chodzi o pizzę i calzone, jest ser. Przede wszystkim dotyczy to oryginalnej mozzarelli fior di latte, która znajduje się na wierzchu pizzy i jest lekko przyrumieniona (uwaga: oryginalna włoska mozzarella trudniej ulega przypaleniu, nawet w wysokiej temperaturze, co odróżnia ją od tańszych polskich zamienników). Jest to efekt pieczenia pizzy, co nie ma miejsca w przypadku calzone.

Włoskie dania w Krakowie.

Istnieje wiele podobieństw pizzy i calzone. Konieczność dokonania takiego wyboru nie powinno stanowić jednak problemu. W menu pizzerii Vesuviana znajdziecie zarówno pizze, jak i calzone. I to zarówno w wersji łagodnej (Calzone Classico Dolce), jak i pikantnej (Calzone Classico Piccante).

Calzone - Classico Dolce - Kraków
Calzone - Classico Piccante Kraków