Pizza neapolitańska Kraków

Pizza neapolitańska - definicja

Pizza neapolitańska lub pizza Napoletana to rodzaj pizzy, który powstał w Neapolu we Włoszech. Ten rodzaj pizzy przygotowywany jest z prostych i świeżych składników: rzemieślniczego ciasta, surowych pomidorów San Marzano D.O.P., świeżego sera mozzarella fior di latte, świeżej bazylii i oryginalnej, włoskiej oliwy z oliwek.

Historia pizzy neapolitańskiej

Włoska pizza, jaką znamy dzisiaj (ciasto z pomidorami i serem) została wynaleziona w Neapolu. Przed XVIII stuleciem istniały podpłomyki, ale nie posiadały one sosów z pomidorów, co jest obecnie cechą charakterystyczną pizzy.
Pomidory zostały przywiezione do Europy w XVI wieku przez powracających z Peru odkrywców. Jednak wielu Europejczyków uważało, że pomidory są trujące, dopiero od końca XVIII wieku biedni chłopi w Neapolu zaczęli polewać nimi chleb. Danie szybko stało się popularne. Wielu odwiedzających Neapol szukało nawet biedniejszych dzielnic, aby spróbować tej lokalnej specjalności.

Piekarz Raffaele Esposito, który pracował w pizzerii w Neapolu, jest powszechnie uznawany za twórcę pizzy Margherita. W 1889 roku Neapol odwiedzili król Umberto I i królowa Margherita z Sabaudii. Esposito upiekł im pizzę nazwaną na cześć królowej, której kolory odzwierciedlały barwy włoskiej flagi: czerwony (pomidory), biały (mozzarella) i zielony (liście bazylii). To jest to, co dziś jest znane jako klasyczna pizza neapolitańska.

PIzza neapolitańska

Charakterystyka pizzy neapolitańskiej

Według specyfikacji zaproponowanych przez Associazione Verace Pizza Napoletana (Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej), pizza neapolitańska musi być zrobiona z ciasta wyrośniętego, które podlegało procesowi leżakowania. Ciasto do pizzy składa się z wody, oryginalnej włoski mąki (tzw. farina, typ 00), odrobiny drożdży i soli morskiej. Ciasto dojrzewa 24 – 48 godzin, a formowanie placków odbywa się wyłącznie ręcznie, specjalną techniką pozwalającą na wypchnięcie powietrza, że środka ciasta do rantów, przez co staje się wyrośnięte i puszyste.

Po procesie wyrastania ciasto należy je uformować ręcznie bez pomocy wałka do ciasta lub pras mechanicznych, a grubość ciasta nie powinna mieć więcej niż 3 milimetry grubości. Wypiek pizzy powinien nastąpić w rzemieślniczym piecu, w którym temperatura przekracza 450 ° C.
Czas wypieku nie może przekraczać 60-90 sekund.

Pizza neapolitańska Kraków

Kryteria autentyczności pizzy neapolitańskiej

Oficjalne wymogi pizzy neapolitańskiej zaczynają się od skórki. Ciasto musi być wyrabiane z wysoko rafinowanej włoskiej mąki pszennej typu 0 lub 00, neapolitańskich lub świeżych drożdży piwnych (nie suszonych), wody i soli. Ciasto musi być ugniatane ręcznie lub mieszadłem wolnoobrotowym i formowane ręcznie, bez pomocy wałka do ciasta.

Ciasto zwieńczone jest surowym puree z pomidorów San Marzano z Włoch. Można używać tylko dwóch rodzajów sera mozzarella. Jedna to fior di latte z mleka krowiego, a druga to mozzarella di Bufala, wytwarzana z mleka bawołów wodnych, typowo hodowanych na bagnach Kampanii i Lacjum we Włoszech. Na koniec pizza neapolitańska zwieńczona jest świeżą bazylią i oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Składniki muszą być całkowicie naturalne i świeże.

Certyfikacja i uznanie na świecie

Associazione Verace Pizza Napoletana (VPN) została założona w 1984 roku w Neapolu. Celem organizacji jest certyfikowanie pizzerii, które wykorzystują właściwe tradycje rzemieślnicze autentycznej pizzy neapolitańskiej.Stowarzyszenie stworzyło listę wymagań, które należy spełnić, aby uzyskać certyfikat. Restauracje muszą się o to oficjalnie ubiegać.

Pizza neapolitańska została oficjalnie zarejestrowana jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (TSG) przez Unię Europejską w 2009 roku, a w 2017 roku została ogłoszona przez UNESCO niematerialnym dziedzictwem ludzkości.

Pizza neapolitańska jest jedyną, tak uznaną pizzą przez UE i chronioną zarazem przez UNESCO, nie ma innej uznanej w tak szczególny sposób pizzy na świecie.

Źródło:

https://en.wikipedia.org/wiki/Neapolitan_pizza

Pizza neapolitańska w Krakowie - Pizzeria Vesuviana

W Pizzerii Vesuviana znajdziecie tradycyjne pizze neapolitańskie. Pizze neapolitańskie charakteryzują się średnicą ok. 32cm, charakterystycznymi brzegami pizzy, które są obficie wyrośnięte i spieczone. Środkowa część pizzy charakteryzuje się cienkim ciastem oraz wilgotnym spodem. Ciasto do pizzy przygotowywane jest ręcznie, każdego dnia i podlega leżakowaniu do 48 godzin. Do przygotowania ciasta używamy wyłącznie włoskiej mąki, typ „00”, marki  Molino Scoppettuolo. Nasza Pizza Napoletana wypiekana jest w rzemieślniczym piecu MP Forni, sprowadzonym ze słonecznego Neapolu.